iPhone

Wszyscy teraz piszą o iPhone, to pomyślałem, że i ja napiszę, zwłaszcza, że dawno nic nie pisałem. iPhone jest śliczny. I z zewnątrz, i te obrazki śliczne, i wygląda na zrobione z głową. Prawie. A jak wiadomo, prawie robi dużą różnicę.

iPhone

Nie ma UMTS. No ludzie! Mamy XXI wiek. Robić telefon bez UMTS na najwyższą półkę? Toż on nawet GPS powinien mieć. A on z jakimś nędznym EDGE wyjeżdża.

Nie ma wymiennej baterii. Podobno klienci nie chcą. Dodatkowo pozwoliło zrobić to telefon cieńszym. No może to ma sens, ale tylko jeżeli nie trzeba go będzie ładować co dwie godziny. Ja w sumie wyjmuję baterię w telefonie tylko żeby zmienić kartę SIM.

Nie daje się instalować aplikacji. Who cares? Pewnie kilku nawiedzonych geeków. I maniaków darmowego gadania przez skype — na telefonach z WiFi i Windows Mobile tak można.

No i ta cena $500 z lojalką na dwa lata? Poszaleli?

Będzie miał klawiaturę dotykową qwerty. I takie malutkie klawiszki, w które trzeba będzie trafić rysikiem. It’s so yeesteeeerday. No, ale do premiery może coś jeszcze poprawią.

Podsumowując: zapewne telefon miałby fantastyczne powodzenie, gdyby nie ta cena. No, ale cóż — iPody też są jednymi z najdroższych w swojej klasie, a idą jak ciepłe bułeczki. A co jest w tym najgorsze? Że pewnie nie będzie innego równie ładnego i estetycznego telefonu 😦

6 responses to “iPhone

 1. Jakim rysikiem?

  Co do 3G, to przecież Amerykanie nie przodują w tym względzie i realia telefonii komórkowej w Stanach nijak nie przystają do europejskich, a pierwsza wersja iPhone’a nie trafi poza US, ewentualnie Kanadę. Myślę, że to była decyzja Cingular, któremu się po prostu nie opłacało subsydiować sprzedaży droższego urządzenia. Nie sądzę, żeby startowali z wersją bez UMTS w Europie, szczególnie na przełomie 2007/2008, kiedy już chyba każdy sprzedawany telefon będzie to miał.

  Pierwszy iPod też był drogi, miał 5GB i „No wireless. Less space than a nomad. Lame.” (http://tinyurl.com/4rcgv) A teraz: „No UMTS, no third-party apps. Lame”. 😉

  Cena nie odgrywa tu chyba większej roli. To jest patrzenie z perspektywy naszego grajdołka, gdzie iPod jest towarem niemalże luksusowym, zamkniętym na klucz w szklanej gablotce w Empiku, czy w sklepie SAD-u nieudolnie udającym Apple Store, a ludzie ustawiają się w kolejkach nie po nową konsolę czy iPoda za $500, tylko po telewizory i pralki w promocji w MM.

  Poza tym, nie sądzisz, że iPhone ma małe szanse szybko trafić do Polski, bo nie można go po prostu wrzucić do dystrybucji w SADzie jak iPoda? Apple wymógł na Cingular m.in. wprowadzenie video wiadomości i ich odsłuchiwanie/oglądanie w dowolnej kolejności po wybraniu z listy i nie puści iPhone’a nigdzie bez tego, bo uznaje to za immanentną cechę urządzenia. W Polsce zapewne długo nie będzie się to nikomu opłacać.

 2. No tak. Nawet rysika nie będzie. Paluchem trafić to dopiero będzie wyczyn.

  Myślisz, że będą robili zupełnie inne modele do USA, Azji i Europy? No być może. Ale w Europie wersja bez UMTS nie ma szans.

  Nie tylko pierwszy był drogi. Wszystkie kolejne też są drogie. Ale przecież napisałem, że cena nie będzie miała takiego strasznego wpływu na sprzedaż. iPod jest drogi i się sprzedaje. iPhone jest drogi i też się będzie sprzedawał. Choć tu może być trochę trudniej, bo jego kupienie będzie związane z lojalką.

  Z drugiej strony nie rozumiem, dlaczego nie sprzedają iPhonów luzem. W momencie jak zaczną (o ile w ogóle), to i w Polsce ludzie zaczną kupować. Jak nie zaczną, to moim zdaniem szansa, że któryś polski operator będzie sprzedawał u siebie jest niewielka. No ale też u nas zanim wideo wiadomości i 3G staną się normalnie użytkowane minie mnóstwo czasu.

  A w MM (albo którymś z pokrewnych) sprzedają lodówki z telewizorem. 🙂

 3. Uważam, że akurat na tem temat trudno dyskutować dopóki się nie dotknęło tego własnym paluchem. No i nawet, jeżeli jest niedopracowane, to jest to software, który można zmodyfikować. Jeżeli w ogóle pomysł wyświetlanych klawiszy (nawet większych w klawiaturze numerycznej) nie jest zbyt rewolucyjną zmianą. Bo wydaje mi się, że w tej chwili bardzo polegamy na macaniu klawiszy bez patrzenia na nie. A na płaskim ekranie nie ma za bardzo czego macać i nawet nie wiadomo, czy się coś wcisnęło dopóki nie spojrzysz.

  Nie, nie sądzę, że będą utrzymywali osobne wersje: europejską, azjatycką (a raczej japońska) i amarykańską. Sądzę, że do czasu, kiedy będą atakować Europę i Azję, będzie już kolejna wersja z UMTSem.

  Nie sprzedają ich luzem, bo niemożliwością byłoby wejść na ten rynek bez współpracy z którymś z operatorów, a warunkiem współpracy była wyłączność? Poza tym, jak widać, zależało Apple na integracji z siecią, żeby wyróżnić produkt jeszcze bardziej.

  Co do ceny, to niby się zgadzamy, ale nie wiem, co chcesz mi przekazać. To będzie szedł jak ciepłe bułeczki, czy nie?

 4. Software, którego nie będzie można zmodyfikować w żaden sposób samodzielnie. I nie będzie można wgrać alternatywnego oprogramowania. Jak na przykład właśnie tengo.

  Co do współpracy z operatorami, to poniekąd tak. Tyle, że normalni producenci telefonów sprzedają telefony u operatorów istotnie taniej. A drożej, jak ktoś nie chce się wiązać z operatorem. A tutaj będzie tylko połączenie elementów z obu: z lojalką i drogo. No i jeszcze Apple będzie miało problem ze szpeceniem swoich wyrobów logami operatorów.

  Nie chcę Ci nic przekazywać. Pewnie nie zdetronizują Nokii czy Motoroli, ale sprzedaż będą mieli niezłą.

 5. Myślałem oczywiście o update’ach softu od Apple. Chociaż nie jestem przekonany, czy zmiany tak istotnego elementu interfejsu jak klawiatura to dobry pomysł. Lepiej żeby od razu działało dobrze. Jak kółko w iPodzie. 🙂

  Z logo to rzeczywiście fakt. Na egzemplarzu, który pokazywał Jobs, jest tylko „cingular” na ekranie przy kreskach mocy sygnału.

  Jest drogo i jest z lojalką, bo pewnie sobie wykombinowali, że na rynku amerykańskim znajdzie się wystarczająco dużo klientów, którzy będą chcieli być pierwsi za wszelką cenę, nawet dwuletniego kontraktu. Ale jeżeli się sprzeda ten pierwszy rzut, to pewnie będą chcieli iść drogą iPoda. Deal z Cingular nie będzie trwał wiecznie i mam nadzieję, że oprócz kontraktu uwolnią iPhone’a też z ograniczeń dotyczących obcych aplikacji, bo to przecież pewnie warunek Cingular, a nie wizja Apple. A wtedy — iPhone dla mas, także w IV RP. Ale to za 2 lata może. To znaczy u nas dla trochę mniejszych mas, tak jak jest z iPodami. Bo niestety w Polsce główny problem to nie jest to, że iPody są droższe o 10% czy 20% od SanDisków, czy innych iRiverów. Tylko że ten segment cenowy jest po prostu poza zasięgiem tych mas, które miałyby to wchłonąć.

  Zdetronizować Nokię? Jednym modelem telefonu, firmę będącą na rynku od jego zarania? Pewnie nie mają takich planów; sam Stefan mówił, że ich cel to jakieś pojedyncze procenty rynku.

 6. Problem nie jest z ceną iPodów w Polsce, tylko z cenami elektroniki w Polsce w ogóle, jak wiadomo są wyższe niż w USA, więc i te 500$ to u nas się przeistoczy w najlepszym wypadku na 500EUR.

  A Apple może stać się operatorem wirtualnym i sprzedawać ten telefon równie dobrze w swojej własnej ofercie, ale oczywiście bez współpracy z operatorem to może sobie pokiwać tym iPhone. Ciekawi mnie co zrobią żeby zdobyć serce Japończyków – to jest przecież całkiem inny wymiar używania takich urządzeń.

  Myślę że oni sobie ułożyli masta plan że będzie tak jak z iPod’em, że zawojują cały świat, że będą dyktować warunki za 2-3 lata i wtedy operatorzy będą ich błagać żeby pozwolili im zaimplementować rewolucyjne rozwiązania z iPhone (swoją drogą to poza opakowaniem to ten telefon nie reprezentuje swoją nic co było by zbytnio nowatorskie – przynajmniej tego nie widzę)

  Pozostaje jeszcze wartość marki, rzesze wiernych klientów, i to może napędzić popularność tego produktu.

  A może przerzucają się tylko na telefony ? ta zmiana nazwy hehe.

  Poza tym to bóg was opuścił z tymi komentarzami ?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s