Francuskie frytki

Jakiś czas temu, może to wciąż istnieje, w Gazecie Telewizyjnej publikowano teksty, można je nazwać felietonami, tłumaczące różne rzeczy z amerykańskich filmów. Zapamiętałam odcinek o dinerach i o greyhoundzie, zabrakło mi odcinka o amerykańskich kibelkach, ale nie o tym teraz. Wszystko wokół nas jest takie podobno amerykańskie, a jednak tej Ameryki mitycznej jakby nie znamy. Na pewno jednak jest coraz bliżej nas.
Jestem w trakcie czytania książki znalezionej na jednej z półek w pokoju mojego ojca. To powieść jest, niejakiej Joyce Carol Oates, tytuł Oni. Pani jak na moje gusta jest trochę zbyt lewicująca, ale to nie ma tu znaczenia. Książka jest wydana w Polsce w 1974 roku, w Stanach w 1969, co oznacza, że na polski została przetłumaczona między 1970 a 1974 rokiem i dlatego występuje w niej ‚kotlet siekany z francuskimi frytkami’. Czy można sobie wyobrazić, że tak to danie opisałby współczesny tłumacz?
A jeśli już doszłam do tłumaczeń, to tylko nadmienię, że ktoś, kto tłumaczył drugą część przygód Bridget Jones, chodzi mi tu o film, przetłumaczył na polski Wonderbra.

5 responses to “Francuskie frytki

  1. Ależ jak najbardziej powinien przetłumaczyć tak samo! Francuskie frytki to wskazanie wprost na wysokotłuszczową dietę zakompleksionych obywateli tego kraju.

  2. a ostatnio w wyborczej przeczytałam, że french frajsy tak naprawdę są belgijskie, ale amerykańskim żołnierzom z pierwszej wojny światowej było wsio ryba czy są w Belgii, czy we Francji…

  3. Oj, nie czytałem pozycji, o której wspominasz, więc domniemałem tylko, iż autorowi książki w treści chodziło nie o pochodzenie samego słowa, a raczej chciał uwypuklić jakąś ‚kwestię francuską’. Natomiast autorka artykułu zadała pytanie wprost: ‚Czy można sobie wyobrazić, że tak to danie opisałby współczesny tłumacz?’, i w sumie na nie odpowiedź brzmi: ‚Tak, można to sobie wyobrazić’…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s